Męskie książki na prezent

Pomysł na prezent dla mężczyzny? Męski prezent? Jasne, że książka! Najbardziej męskie książki przedstawiamy poniżej:

– Georges Bataille, Erotyzm, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2019

Bataille wyróżnia erotyzm ciała, erotyzm serc i erotyzm sacrum. Erotyzm ciała odnosi się do pierwotnego stosunku człowieka do natury  i więże się z upojeniem oraz chwilowym unicestwieniem własnego ja. Ten erotyzm, według badacza, dąży do poszukiwania sensu życia, a nie tylko do rozmnażania się. Erotyzm serc to romantyczna koncepcja komuni dwóch dusz, a erotyzm sacrum dotyczy obrzędów i rytuałów religijnych. Takie podejście do sprawy może zaskoczyć niejednego mężczyznę, ale wiedza zawarta w tej książce może mu pomóc w inteligentnej rozmowie na granicy z flirtem z płcią piękną.

– Charles Bukowski, Fragmenty winem poplamionego notatnika, Noir sur Blanc, Warszawa 2015

Na tom składają się opowiadania, eseje, felietony, teksty krytyczne i inne krótkie utwory prozatorskie, które ukazały się w wydawnictwach podziemnych, nieregularnikach literackich czy szmatławcach i pismach pornograficznych. Są tu też przymiarki do wydanych w osobnej książce Zapisków starego świńtucha. Mamy tu to, co kochamy u Bukowcskiego: chropowaty, męski styl, bezpośredniość, prostolinijność, szczerość do bólu, a wszystko polane sosem ekscesu, zabawy literackiej, draki. Co by nie mówić o Bukowskim, ale na pewno był jednym z większych outseiderów w dziejach literatury powszechnej. Panowie – czytajcie Bukowskiego!

– Henry Miller, Zwrotnik Raka, Noir sur Blanc, Warszawa 2017

Debiut “boga obsceny” z 1934 roku z Paryża, gdzie autor osiadł na początku lat 30. XX wieku. Rozgłos książce – po entuzjastycznych recenzjach TS. Eliota i Ezry Pounda – przyniósł jednak dopiero zakaz wwożenia jej do Stanów Zjednoczonych przez “gorszenie” czytelników. Książka przez to została spłycona i ludzie nie dostrzegali w niej większych subtelnych wartości literackich. Powieść wraz z Czarną wiosną Zwrotnikiem Koziorożca tworzy cykl. Henry Miller to jeden z enfant terrible literatury XX wieku. I dlatego też jest to idealny pomysł na prezent dla mężczyzny.