Człowiek legenda w powieści Karola Borchardta “Znaczy kapitan”

Dla wielu mężczyzn niezwykle fascynujące są tematy marynistyczne. To powiew przygody, którą mogą przeżyć tylko nieliczni. Dlatego panowie tak chętnie czytają książki opisujące życie na morzu. Niektóre z nich są literaturą faktu, inne mają charakter zbeletryzowany. Zachętą do poznawania realiów marynarskiego życia może być powieść Karola Olgierda Borchardta Znaczy kapitan. To doskonała literatura oparta na faktach z życia autora, które miały miejsce podczas jego służby w polskiej marynarce w pierwszej połowie XX wieku.

Legendarna postać w dziejach polskiej marynarki

 Autor pełnił służbę na żaglowcach szkolnych “Lwów” i “Dar Pomorza” oraz statkach pasażerskich “Polonia” i “Piłsudski”. Pierwsze doświadczenia zdobywał na jednostkach, którymi dowodził kapitan Mamert Stankiewicz. I właśnie tej postaci Borchardt poświęcił książkę Znaczy kapitan. Opisuje go jako człowieka o wysokich wartościach moralnych, doskonałego przywódcę ale również przyjaciela. Ludzie poszukują autorytetów. Dlatego Znaczy kapitan to dobry pomysł na prezent dla mężczyzny w każdym wieku.

Powieść skrzy się od wielu zabawnych anegdotek, w których postać kapitana Mamerta Stankiewicza pełni rolę pierwszoplanową. Zagadkowy tytuł wyjaśnia się w treści książki. Stankiewicz rozpoczynał prawie każdą wypowiedź od słowa “znaczy”. A swoje zdumienie artykułował “znaczy co to znaczy?”. Dlatego podwładni nadali mu przydomek “znaczy kapitan”.

Barwna opowieść o marynarskim życiu

Karol Olgierd Borchardt opisuje wydarzenia podczas rejsów i swoje doświadczenia ze szkoleniem młodej kadry. Wyraziście ukazuje relacje pomiędzy członkami załogi w często niełatwych sytuacjach. Książka to Pomysł na prezent dla mężczyzny w podeszłym wieku również dzięki temu, że wzbogacona jest zdjęciami kultowych jednostek polskiej floty. Autor nawiązuje też do powojennych losów polskiej marynarki.

Pomimo że Znaczy kapitan to literatura z dziedziny beletrystyki, ma też walory o charakterze kronikarskim. Lekki styl pisarski autora bawi czytelników. Ale książka również poucza poprzez wskazywanie priorytetów życiowych.